پنت هاوس بهتر است یا خانه حیاط دار؟

ایجاد حس بودن در یک فضای استراحت خصوصی در هر خانه، اهمیتی اساسی دارد. روف گاردن یک تراس سقفی برای پنت هاوس است که فضایی برای استراحت و آرامش و لذت بردن از طبیعت را ایجاد می‌کند. درست مانند حسی که یک فضای وسیع باغی در خارج از شهر القاء می‌کند. بنابراین با داشتن پنت‌هاوسی دارای بام سبز می‌توان تجربه‌ی داشتن یک خانه‌ی بزرگ حیاط‌دار را در مرکز شهر به‌دست آورد. برای تجربه‌ی طعم و مزه‌ی زندگی با کیفیت بالا، این مقاله را بخوانید.
روف گاردن یا بام سبز، مکانی برای کاشت گیاهان و باغچه هایی برای پرورش گلها بر روی پشت‌بام مجتمع های مرتفع است. فضایی وسیع حتی در مواردی با وسعت بیش از یک باغ معمولی در حومه‌ی شهر. مکانی خصوصی و کاربردی که بدون اشغال فضای شهری، می‌تواند پاسخگوی نیاز افراد به داشتن حیاط و خانه‌ای سرسبز باشد. 
 

ساختار فضای سبز روی سقف

 

روف گاردن

در باغ روی پشت بام، استفاده جسورانه از رنگ‌های متنوع، هر بیننده‌ای را در فضای تخیل و زیبایی فرو می‌برد. ایجاد فضایی برای گفتگو با چیدمان صندلی‌ها در جایی که برگ‌ها و گیاهان سبز آن را احاطه کرده‌اند، می‌تواند رویایی باشد. دور تا دور این تراس سبز روی لبه‌ی پشت‌بام مجتمع، با پرچین‌هایی تزئین می‌شود که هم منظره‌ی بدیعی را به‌وجود می‌آورد و هم جان پناه افراد است.  این وضعیت چارچوب یک باغ وسیع و سرسبز را در نظر می‌آورد.

 

روف گاردن

فضای بام سبز به بخش‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شود. به‌طور مثال یک زوج هنرمند ادبی، در پنت‌هاوس خود طرحی به شکل زیر پیاده‌سازی کرده‌اند. آن‌ها به‌دلیل علاقمندی به باغبانی از تراس سبز خود مانند یک باغ نگهداری و مراقبت می‌کنند.

 

بخش اول

بزرگترین قسمت آن به سالن نشیمن عمومی اختصاص می‌یابد. اینجا بخش اصلی حیاط است که از درب خروجی سالن استراحت به آن دسترسی وجود دارد. شامل داربست‌های چوبی، توده‌های شمشاد و صنوبر، جعبه‌های چوبی که از چوب کاج تهیه شده است، می‌شود. این قسمت شامل تهویه‌ی هوا در مرکز نیز است. تهویه‌ی هوا در تمام روز آلودگی‌ هوا را دور می‌کند و در روزهای گرم نیز به خنکی هوا کمک می‌کند.
 

بخش دوم

بخش دیگر که دارای مساحت کوچکتر است، به آشپزخانه اختصاص دارد. درست جلوی درب خروجی آشپزخانه یک تراس کوچک در نظر گرفته می‌شود که با انواع گیاهانی نظیر سرخس، بگونیای سفید و نظیر آن احاطه شده است. این فضا برای تهیه‌ی غذاهای باربکیو است، تا زمانی که دمای هوا به آن‌ها اجازه بدهد.
 

بخش سوم

در نهایت در قسمت سوم بام سبز پنت هاوس، باغی با فضایی روحانی قرار گرفته است. مکانی برای خلوت کردن و تماشا کردن و حتی عبادت. نظم و طراحی آن رسمی‌تر از بقیه جاها است و از اتاق ناهارخوری دسترسی دارد. این فضا پوشیده از درختان و گیاهان محلی است.
استراتژی طراحی ساختار بام سبز بر کاشت گیاهان و درختانی است که تمام فصل باشند و نیاز به رسیدگی و آب کمتری داشته باشند. به‌علاوه گیاهان به‌کار رفته نباید ریشه‌های عمیق بدوانند. چون خانه‌ی آن‌ها درون باغچه‌های سقفی است و فضای زیادی برای رشد ندارند.
 

طراحی بام سبز با توجه به آب و هوا

 

روف گاردن

زمانی که به تفریح و ریلکسیشن در فصل گرما می اندیشیم، فوراً ساحل دریا یا جنگل‌های خنک به ذهن متبادر می‌شود. اما چیزی جذاب و غیر قابل انکار نیز در فضای شهری وجود دارد. فضای بیرونی که در مقایسه با فضاهایی که تجربه کرده‌ایم، دور از انتظار و متفاوت به‌نظر می‌رسد. چه مکانی را سراغ دارید که در یک باغ سرسبز بنشینید و در حالی که از منظره‌ی آسمان و سلطه‌ی آن بر آسمان‌خراش‌ها لذت می‌برید، قهوه‌ی صبحانه‌ی خود را بنوشید، جایی که از گرما خبری نیست و در عین حال بالاتر از ارتفاع زمین قرار دارید.

این مکان رویایی می‌تواند یک روف گاردن متعلق به یک پنت هاوس بر فراز یک آسمان‌خراش باشد. جایی که سایبان‌ها روی تراس سقفی در احاطه‌ی گلها و درختان سبز قرار دارند. در یک مکان شهری واقع شده‌ است و به‌همین خاطر از امکانات کامل شهری برخوردار است. اما به‌دلیل قرارگیری در مکان مرتفع، الهام بخش‌تر از خانه‌های معمولی است.