راهکارهای کاربردی در زمینه طراحی پنت هاوس

طراحی پنت هاوس با طراحی واحدهای آپارتمانی معمولی تفاوت زیادی دارد. به طور کلی به علت ویژگی ها و شرایط پنت هاوس طراحی آن نیز تابع قوانین و دستور العمل های خاصی می باشد. به همین منظور هنگامی که طراحی پنت هاوس به آرشیتکت یا مهندس معمار سپرده می شود، مجموعه قوانین و ضوابط منحصر به فرد آن باید به صورت کامل شناخته و بررسی گردد. سپس این ضوابط در طراحی به همراه سلیقه و خلاقیت اعمال گردد. 


استانداردها و ضوابط طراحی پنت هاوس

 

طراحی پنت هاوس حد و مرز مشخصی ندارد و بخشی از آن وابسته به شرایط فرهنگی، اقلیمی، اجتماعی و بخش دیگر وابسته به شرایط اقتصادی، ضوابط شهرداری و قوانین موجود شهرسازی است. طراحی پنت هاوس عمدتا در دو نوع مدرن و کلاسیک صورت می گیرد که هر دونوع طرفداران خاص خود را دارند.
 

امکانات یک پنت هاوس چیست؟

 

قبل از هرچیز لازم است اندکی در مورد معنی کلمه پنت هاوس بدانیم. کلمه ی  penthouse به آخرین طبقه یا یکی از طبقات انتهایی در یک بنای بلند مرتبه یا برج گفته می شود که به صورت اختصاصی طراحی و ساخته شده است. یکی از اصلی ترین ویژگی های پنت هاوس دید و منظره مقابل آن است. اکثر پنت هاوس ها دارای دیدی چهار طرف باز هستند اما در بعضی از ساختمان ها به علت شرایط زمین، دید سه طرف باز نیز در طراحی پنت هاوس داریم.
علاوه بر دید مناسب، تراس بزرگ اختصاصی با عرض زیاد، جکوزی و استخر خصوصی در فضای باز یا بسته، آسانسور نفر و بر و خودرو بر تا داخل واحد، سوییت خدمه، دستگیره ها و شیرآلات خاص و سفارشی از برندهای معروف جهانی و تجهیزات الکتریکی نوین از ویژگی های طراحی پنت هاوس می باشد. از سوی دیگر سیستم سرمایش و گرمایش، برق اضطراری، اعلام و اطفاء حریق و فضای سبز از سایر امکانات طراحی پنت هاوس است.

طراحی پنت هاوس

 

ویژگی های منحصر به فرد پنت هاوس 

 

در بعضی از کشورها پنل های خورشیدی بر روی سقف پنت هاوس نصب می شود تا انرژی خورشیدی دریافتی از بام به نیروی برق ثانویه تبدیل شود. این ویژگی مخصوصا در کشورهای اروپایی یکی از نکات مثبت برای خریداران است چون تا حد زیادی در مصرف برق صرفه جویی می کند و به داستن طبیعی پاک و پایدار کمک می کند.
همچنین در اکثر پنت هاوس ها آشپزخانه مبله تحویل داده می شود و امکاناتی همچون یخچال و فریزر، فر توکار، قهوه ساز، ماکروفر یا ماکروویو، ظرفشویی و غیره در آشپزخانه وجود دارد و به صورت یکپارچه همراه کابینت ها جانمایی می شود. لباسشویی و خشک کن در بخشی به عنوان لاندری یا رختشویخانه تعبیه می گردد که به راحتی در دسترس خدمه باشد. 
واکینگ کلوزت یا اتاق های چیدن لباس نیز یکی از مهم ترین ویژگی های طراحی پنت هاوس است و کمتر در واحدهای معمولی دیده می شود. به طور کلی هر یک از اتاق های خواب در طراحی پنت هاوس باید به چنین فضایی دسترسی داشته باشند و علاوه بر آن سرویس حمام و دستشویی منحصر به فردی مخصوص به خود نیز داشته باشند. 
معمولا در طراحی پنت هاوس هر اتاق خواب ها صورت مجزا به فضای تراس روبروی خود دسترسی مستقیم دارد. از سوی دیگر در تمامی پنت هاوس ها دو آشپزخانه تعبیه می شود. آشپزخانه اصلی که پخت و پز در آن صورت می گیرد قابل دیدن نیست و آشپزخانه دکوراتیو به صورت طراحی می شود که توسط افراد قابل دیدن باشد. 


مساحت های متداول در طراحی پنت هاوس

 

جالب است بدانید مساحت پنت هاوس از چهارصد و پنجاه متر مربع تا بیش از ۱۷۰۰ متر مربع محاسبه می گردد. البته این محاسبه زیربنای مفید با تصرف مسکونی است و شامل تراس و مشاعات نمی شود. با توجه به منطقه، طبقه ی قرارگیری، امکانات و لوازم و سایر تدابیر طراحی، قیمت پنت هاوس تعیین می گردد. قیمت پنت هاوس ها از قوانین رایج قیمت گذاری املاک پیروی نمی کند و به علت تمایز با سایر واحدها، به شیوه های دیگری قیمت گذاری می شود.
بعضا در طراحی پنت هاوس، سوییتی به عنوان اتاق کار یا فضای مطالعه با دسترسی مجزا نیز طراحی می شود تا مالک در صورت لزوم بتواند از ان استفاده کند.


سایر ویژگی های مهم در طراحی پنت هاوس

 

یکی دیگر از نکات مهم در طراحی پنت هاوس این است که می تواند به طور کلی با سایر واحد های موجود در امکانات و طراحی داخلی متفاوت باشد. این تفاوت باعث می شود مجلل تر به نظر برسد و مشتریان خاصی برای خرید یا اجاره آن اقدام کنند. به طور مثال در برجی طبقه ی سی ام به پنت هاوس اختصاص یافته است. اگر تمامی طبقات طراحی داخلی مدرن داشته باشند، الزامی نیست طراح برای پنت هاوس هم طرح داخلی مدرن در نظر گیرد. بلکه با استفاده از طراحی کلاسیک یا نئوکلاسیک می تواند طراحی خاصی را برای پنت هاوس مذکور انجام دهد.
این تنوع پذیری در طراحی پنت هاوس کمک می کند مالک احساس بهتری نسبت به ملک خود داشته باشد چون به صورت سفارشی طراحی شده است. 
استخرروی بام یکی از امکاناتی است که ارزش افزوده بالایی برای طراحی پنت هاوس ایجاد می کند. همچنین باغ روی تراس در طراحی پنت هاوس همانند که باغ واقعی نیازمند نگهداری است و این امر باید توسط باغبان و به صورت منظم صورت گیرد.

طراحی پنت هاوس

 

انواع طراحی پنت هاوس در طبقات مختلف

 

طراحی پنت هاوس می تواند به صورت دوبلکس یا تریپلکس صورت گیرد تا مجموعه ای کامل تر را در اختیار مشتری قرار دهد. انتخاب مبلمان و چیدمان فضا در طراحی پنت هاوس باید با نظر کارشناس طراحی داخلی صورت گیرد و بر اساس مبانی رنگ شناسی انجام شود. اگر پنت هاوس دوبلکس و تریپلکس باشد، بخشی از طبقات بالا به صورت وُید طراحی می شود تا اولین طبقه از پنت هاوس سقف بلندتر و مجلل تری داشته باشد. به طور معمول وُید را بر روی فضای پذیرایی و نشیمن در اولین طبقه پنت هاوس ایجاد می کنند تا جلال و شکوه خاصی به بنا دهند.

 

اهمیت نورپردازی داخلی و خارجی در پنت هاوس

 

نورپردازی داخلی و خارجی نیز از مهم ترین بخش های طراحی پنت هاوس است که باید توسط کارشناسان مجرب نورپردازی و با توجه به اصول عدم خیرگی صورت پذیرد.  همچنین نحوه قرار گیری کلیدها و پریزها باید به نوعی تعبیه شود که دسترسی به آن آسان و سریع باشد. 
از دیگر ویژگی های طراحی پنت هاوس حضور امکان جاروبرقی مرکزی و آنتن مرکزی است. این دو ویژگی نیاز به وسایل ثانویه را کم کرده و به صورت صنعتی در اختیار مالک پنت هاوس خواهد بود.
 

نمایش گالری

فایل

راهکارهای کاربردی در زمینه طراحی پنت هاوس

فایل

راهکارهای کاربردی در زمینه طراحی پنت هاوس

فایل

راهکارهای کاربردی در زمینه طراحی پنت هاوس